Arkeolojik Alanlarda Kazı Sonrası Korumada Jeotekstil Kullanımı

Arkeolojik çalışmalarda, kazısı tamamlanan açmaların üzerinin tekrar dolgu malzemeleri kullanılarak kapatılması sıkça başvurulan koruma uygulamalarından birisidir. Uygulama esnasında dolgu malzemesinin seçimi ve uygulamanın nasıl yapılacağı uygulama alanına göre çeşitlilik gösterirken, jeotekstiller ise dolgu malzemesi ile arkeolojik tabakaların arasına konulmaktadır.

Jeotekstiller bu koruma uygulamalarında, bariyer/ayırıcı tabaka görevi üstlenerek arkeolojik tabakanın çevresindeki biyolojik ortamdan ve onun olumuz etkilerinden korunmasını sağlamalı; uygulama yapılan alanda gelecekte planlanan kazı çalışmaları için gösterge tabakası işlevi sağlayabilmeli; ve dolgu malzemesi konulduktan sonra oluşan ağırlığın dağılımını sağlamalıdır.

Dupont’un jeotekstil grubu olan Typar SF üstün özellikleri ile arkeolojik uygulamalarda kendisini kanıtlamıştır. Typar SF’in teknik özelliklerine buradan göz atabilirsiniz.

Araziekipmanları.com’da Dupont Typar jeotekstillere buradan ulaşabilirsiniz. Typar’ın alt ürünleri için bizim ile iletişime (info@araziekipmanlari.com) geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın